Alege limba romana english
Data și locul nașterii

26 ianuarie 1969, Bucureşti

Studii

Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” din București, Facultatea de Teatru, Secţia Actorie, 1997

Roluri la Teatrul Ion Creangă

Tatăl zmeilor, Împăratul, Tatăl - „Supereroii revin!”, regia Silviu Oltean, 2019
Vizitiul - „Punguța cu doi bani”, regia Gabriela Dumitru, 2019
„Prostia omenească”, regia Claudia Revnic, 2019
Tatăl - „Eliza visează”, regia Florin Fieroiu, 2018
Henry (un fermier din Kansas), Vrăjitorul Din Oz, Pitic, Cioară, Om Verde din Orașul de Smarald, Maimuță înaripată - „Vrăjitorul din Oz”, regia Phil Wilmott, 2017
Ţapul - „Spaima  zmeilor” după Ioan Slavici şi Ion Pop Reteganul,  regia Gelu Colceag, 2015
Tatăl lui Nică, Cânepă, Gard, Porumb - „Amintiri din copilărie” după Ion Creangă, regia Peter Kerek, 2014
Pizzicato, Ursul Brun, Gospodarul, Vânătorul, Ţăranul - „Renart Vulpoiul”, regia Constantin Dicu, 2013
Conductorul, Elev - „D-l Goe, Vizită, Pedagog de școală nouă – Mofturi” după I. L. Caragiale, regia Chris Simion, 2013
Tatăl - „Carolina şi poneiul” regia Cornel Todea, 2012
Soldat - „Cărăbușii”, regia Cornel Todea, 2011
Actor, Un vrăjitor diletant - „Moș Crăciun e o poveste?”, regia Cornel Todea, 2010
Lord Pepper - „Războiul bucatelor” regia Mihai Manolescu, 2010
Vistiernicul - „Povestea copilului care a salvat poveștile”, regia Constantin Dicu, 2009
Somnorosul - „Albă ca zăpada şi cei şapte pitici”, regia Cornel Todea, 2007
Nemuritorul Putere de Cerb, Primul ministru, Comandant al armatei - „Călătorie spre Soare-Apune” după romanul lui Wu Cheng En, regia Radu Băieșu, 2007
Regele, Bețivul, Lampagiul, Acarul - „Micul Prinţ” după Antoine de Saint-Éxupéry, regia Kincses Elemér, 2006
Drac, Flăcău, Bocitoare, Omul cu capra - „Dănilă Prepeleac” după Ion Creangă, regia Boris Petroff, 2005
Giamgio lăptarul, Muzicant și acrobat în lumea circului - „Pinocchio” după Carlo Collodi, regia Cornel Todea, 2003
Băcanul Chausette, Charles Perrault (virtual) - „De-aş fi Scufiţa Roşie” după Charles Perrault, regia Sorana Coroamă-Stanca, 2002
Felix - „Pasărea Albastră” după Maurice Maeterlink, regia Adriana Pereş, 2000
Domnul Andersen - „Bună seara, domnule Andersen!”, regia Alexandrina Halic

 

© Copyright 2014 Teatrul Ion Creanga